Zakup mieszkania na rynku pierwotnym -poradnik.

Kupno mieszkania to nie jest prosta i szybka sprawa, szczególnie dla osób, które po raz pierwszy planują zakupić swoje wymarzone mieszkanie. Developerzy coraz więcej budują, właściwie na każdym rogu powstaje kolejna inwestycja, co z kolei może powodować, że możemy poczuć się zagubieni przy wyborze wymarzonego mieszkania, lokalizacji etc.

Dlatego też przygotowałem poradnik dla osób, które planują kupno mieszkania z rynku pierwotnego od Developera,  by miały pewien drogowskaz na co zwrócić uwagę .

Na początek poznaj swoje możliwości  kredytowe, czyli za jaką cenę szukać mieszkania? 

Przystępując do zakupu wymarzonego mieszkania kwestią kluczową jest zbadanie swoich możliwości kredytowych. W tej sytuacji warto skorzystać z bezpłatnych usług eksperta w tej dziedzinie, który zweryfikuje naszą zdolność kredytową, a co za tym idzie określi Wasz budżet, a także  pomoże przy wyborze najkorzystniejszej  oferty oraz będzie wsparciem w całym procesie ubiegania się o kredyt .

Lokalizacja – dopasuj ją do swojego życia

Lokalizacja jest kluczowym czynnikiem przy zakupie mieszkania. Wybierając ją musimy uwzględnić kilka czynników np. skomunikowanie z naszą pracą, szkołą, przedszkolem. Warto zwrócić też uwagę  na infrastrukturę handlową, usługową i instytucjonalną, a także czy w okolicy są tereny rekreacyjne np. park (co będzie mieć przełożenie na nasz komfort życia).

Zgodnie z ustawą developerską właściwie każdy developer ma obowiązek przygotować tzw. prospekt informacyjny – jest to zbiór planowanych w najbliższej okolicy inwestycji np. budowa torów tramwajowych, budowa metra, parkingu etc. Taki dokument na pewno będzie źródłem informacji, które pomogą nam w podjęciu decyzji czy ta lokalizacja spełnia nasze oczekiwania.

Niezależnie od tego warto jeszcze na własną rękę sprawdzić plany gminy dotyczące najbliższej okolicy poprzez weryfikację planu zagospodarowania przestrzennego lub po prostu porozmawiać z mieszkańcami, którzy już mieszkają na wcześniejszych etapach tej samej inwestycji lub w okolicy.

Sprawdź kilka informacji na temat Dewelopera

Mając już wybraną wstępnie lokalizację poszukajmy teraz Dewelopera , który realizuje w tym miejscu budowę mieszkań. Powierzając mu swoje  pieniądze należy go dokładnie sprawdzić . Jeśli powstaje kolejny etap istniejącego już osiedla wstępnej weryfikacji możemy dokonać poprzez rozmowę z mieszkańcami , będzie to na pewno cenna wiedza wynikająca z ich doświadczenia.

Również zweryfikujmy opinię na temat danego dewelopera w internecie, a także poszukajmy i prześledźmy zrealizowanych wcześniej już inwestycji przez tego dewelopera.

Sprawdźmy również czy deweloper jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich gdzie zrzeszone firmy kierują się Kodeksem Dobrych Praktyk.

Warto też zwrócić swoją uwagę na grunt, na którym posadowiony jest budynek. Informację tą możemy zweryfikować poprzez zbadanie księgi wieczystej, do której dostęp ma każdy za pomocą internetu /ksiegiwieczyste.com/.

To na co musimy zwrócić uwagę to czy deweloper jest właścicielem gruntu lub czy grunt jest w użytkowaniu wieczystym. Oba warianty są prawnie uregulowane jednak w przypadku użytkowania wieczystego wiąże się to póki co z dodatkową opłatą roczną za użytkowanie wieczyste.

Przed podpisaniem umowy przedwstępnej  – negocjuj!

Zanim podpiszemy umowę przedwstępną z deweloperem  należy – właściwie to trzeba negocjować cenę transakcyjną. Każde wynegocjowane 3-5% to spore oszczędności, które później możesz przeznaczyć na wykończenie.

Zgodnie z obowiązującą od 2011 roku ustawą deweloperską  o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego aktualnie większość inwestycji objęta jest rachunkiem powierniczym, który zabezpiecza kupującego poprzez fakt, iż wpłacone pieniądze nie są przelewane na konto dewelopera tylko na specjalny rachunek powierniczy i dopiero są zwalniane do dewelopera w momencie postępu prac na budowie. Dzięki temu mechanizmowi wpłacone przez Nas środki nie mogą być zdefraudowane przez dewelopera.

Zgodnie z tą ustawą jest obowiązek podpisywania umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego a jej kosztami obie strony dzielone są po połowie.

W tej umowie spisuje się zobowiązania obu stron – wys. ceny , wysokość zadatku, termin oddania do użytkowania oraz szczegółowe konsekwencje na wypadek, gdyby jedna ze stron nie dotrzymała warunków umowy.

Swoim Klientom zawsze doradzam aby wyegzekwowali od dewelopera zapis w umowie deweloperskiej dot. możliwości rozwiązania umowy bez utraty zadatku w momencie kiedy z jakichś powodów nie uda się uzyskać kredytu na zakup przedmiotowego mieszkania.

Odbiór mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Odbiór mieszkania to ostatni krok w całej tej przygodzie , z pozoru najłatwiejszy ale nie wolno go zlekceważyć. Na odbiór kluczy warto udać się z fachowcem, który w naszym imieniu dokona weryfikacji jakości wykonania przez dewelopera. Jeśli okaże się, że są elementy do poprawienia wówczas na protokole zdawczo-odbiorczym wymienia się wszystkie fuszerki i deweloper w określonym czasie jest zobowiązany do ich usunięcia lub poprawy.

 

Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam w jakimś stopniu bardziej świadomie podejść do procesu zakupu mieszkania na rynku pierwotnym od dewelopera.Dysponując tą wiedzą będziecie wiedzieć, na co zwrócić uwagę, a także znając sekwencję kolejnych kroków , cały  ten proces będzie dla Ciebie bardziej komfortowy. Powodzenia!