Wysokość raty = cena najmu. Co wybrać?

Odwieczne pytanie – czy wynajmować czy może zaciągnąć kredyt w banku i kupić własne mieszkanie ?

Nie ma prostej odpowiedzi – każdy taki przypadek wymaga odrębnej analizy.

Dla osób, które nie mają jeszcze ustabilizowanej sytuacji życiowej, zawodowej , do końca jeszcze nie wiedzą czy to co robią jest tym co będą robić przez dalszą część swojego życia i gdzie – w jakim mieście będą pracować lub nie mają jeszcze poważnych planów życiowych ect wynajem jest na tą chwilę zapewne optymalnym rozwiązaniem natomiast jeśli mamy do czynienia z osobą, która wie, że to gdzie mieszka jest miejscem gdzie chce mieszkać na stałe, tu ma stałą pracę , rodzinę , przyjaciół to warto ten temat przeanalizować i zastanowić się czy może zrobić jednak krok do przodu i pomyśleć o własnym M.

Aby rozpocząć myślenie o tym warto mieć świadomość , że zakup mieszkania nawet na kredyt wymaga posiadania i zaangażowania własnych środków m.in. na wkład własny do banku ,a także pokrycia kosztów około kredytowych oraz kosztów związanych z samym zakupem nieruchomości np. jeśli jest to rynek wtórny to podatek PCC lub pierwotny to koszt wykończenia takiej nieruchomości etc.

W tym artykule nie będę podejmował się wyliczeń ile wynosi rata kredytu vs miesięczny koszt najmu ponieważ uśredniając to wartości te są na porównywalnych poziomach. Poza tym każdy kto chciałby przeanalizować swoją sytuację pod kątem zakupu własnego M zapraszam do kontaktu wówczas na bezpłatnym spotkaniu szczegółowo i już na konkretnym przypadku dokonam analizy i przedstawię wszelkie wyliczenia wraz z kosztami, o których wspominałem powyżej. Po takim spotkaniu  osoba, która zastanawiała się nad porzuceniem najmu na rzecz zakupu własnego M będzie dysponowała szczegółową wiedzą, która pomoże jej w podjęciu ostatecznej decyzji.

To na co chcę zwrócić w tym artykule szczególną uwagę sprowadza się do zachęcenia osób, które  wynajmują mieszkanie i którzy mają ustabilizowaną sytuację zawodową , życiową a także dysponują już pewnymi oszczędnościami aby rozważyły scenariusz rozpoczęcia budowy również  swojego majątku jakim jest niewątpliwie zakup mieszkania /nawet na kredyt/.

Wynajmując mieszkanie przez wiele lat oddajemy pieniądze obcej osobie oczywiście w zamian za schronienie ect jednak podejmując decyzję o zakupie własnego M wypełniamy również ten podstawowy cel oraz powoli, sukcesywnie spłacając kredyt mamy poczucie, że robimy to dla siebie, we własnym imieniu i na swoją  korzyść.