Wakacje kredytowe? dobre rozwiązanie w trudnych sytuacjach.

Kredyt hipoteczny zaciąga się na długie lata. W tym czasie można zarówno awansować jak i stracić pracę a raty trzeba płacić.

Na szczęście są banki, które oferują tzw wakacje kredytowe – zawieszenie spłaty raty kapitałowej , zawieszeniu nie podlega jednak rata odsetkowa, która  musi być niezmiennie zapłacona.

Skorzystanie z wakacji kredytowych wymaga każdorazowo złożenia odpowiedniego wniosku w danym banku , nie dopuszcza się sytuacji kiedy chcąc skorzystać z karencji w spłacie kredytu nie dokonujemy płatności raty na własną rękę a tym samym nie informując o tym banku .

Takie sytuacje traktowane będą przez banki jako nieterminowana spłata.

Skorzystanie z wakacji kredytowych  jest pewnym rozwiązaniem jednak warto z niego skorzystać w naprawdę trudnych momentach np. utrata pracy lub czasowa niezdolność do pracy.

Zawieszony kapitał należy oczywiście oddać, zazwyczaj zostaje on dodany do pozostałej kwoty kredytu  i rozłożony na kolejne raty co w konsekwencji podwyższy każde kolejne raty.

Należy liczyć się również z tym, że niektóre banki mogą oczekiwać opłaty za tą usługę np. za podpisanie aneksu lub zmianę harmonogramu płatności.

Reasumując – warto pamiętać o możliwości skorzystania z wakacji kredytowych w sytuacji nieprzewidzianej jednak odradzam takie działanie w innych sytuacjach np. środki z karencji w spłacie kapitału przeznaczę na weekendowy wyjazd lub inną konsumpcyjną zachciankę -)