Program „Pierwsze Mieszkanie”

Wzrost stóp procentowych oraz różnego rodzaju regulacje niemalże zablokowały dostęp do kredytów hipotecznych ponieważ zdolność kredytowa spadła o połowę. Obecnie coraz mniej młodych, pracujących osób może kupić mieszkanie właśnie z uwagi na brak możliwości kredytowych.

W odpowiedzi na tę sytuację, rząd pracuje nad nowym programem „Pierwsze Mieszkanie”, dzięki któremu banki będą udzielać kredytów o bardzo atrakcyjnym stałym oprocentowaniu, bo wynoszącym przez 10 lat zaledwie 2 proc.
Bezpieczny Kredyt 2% w programie Pierwsze Mieszkanie zdążył już wzbudzić spore zainteresowanie, choć na ten moment nie ma szczegółowych przepisów dotyczących tego projektu (Ministerstwo Rozwoju i Technologii upubliczniło jedynie jego założenia).

To zrozumiałe, bo perspektywa spłacania kredytu mieszkaniowego z oprocentowaniem wynoszącym tylko 2% wydaje się bardzo kuszącą.

Rzecz w tym, że faktyczne oprocentowanie zamiast 2% ma wynosić 2% plus marża banku (jej poziom jest na razie niewiadomą).

To nie jedyna wątpliwość dotycząca planowanego programu. Warto zdawać sobie sprawę, że oprocentowanie „zamrożone” na 10 lat również wiąże się z pewnym ryzykiem.
Może się okazać, że w ujęciu dziesięcioletnim stopy % spadną, wtedy – równolegle zaciągane, zwykłe kredyty z oprocentowaniem zmiennym będą bardziej opłacalne niż te dotowane.
W takiej sytuacji warto zastanowić się nad możliwością, jaką daje refinansowanie kredytu.

Na pewno dzisiaj Bezpieczny Kredyt wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem, ponieważ na tle aktualnych ofert rynkowych jest to kredyt z wyjątkowo niskim oprocentowaniem – de facto na poziomie sprzed serii podwyżek stóp procentowych.

W dzisiejszej konstrukcji program przeznaczony jest dla osób ze stosunkowo wysokimi dochodami, które nie mają jeszcze mieszkania, ale zwlekają z decyzją o zakupie ze względu na wysokie raty. Dla nich program będzie korzystny. Mogą liczyć na dopłatę od państwa rzędu 40 tys. zł rocznie, oczywiście przy obecnych stopach procentowych.

Bezpieczny Kredyt, pozostałe warunki –

▶️Maksymalna kwota kredytu hipotecznego, którą będzie można zaciągnąć, to:
• 500 tys. zł – dla jednej osoby przystępującej do programu,
• 600 tys. zł – dla małżeństwa lub osób wychowujących co najmniej 1 dziecko.

▶️Kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała wcześniej mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

▶️Bezpieczny Kredyt ma być udzielany przez banki na rynkowych warunkach (marża banku nie będzie mogła być wyższa od marży innych jego kredytów hipotecznych), ale tylko w ramach ofert kredytów hipotecznych z okresowo stałym oprocentowaniem.

▶️Przez pierwsze 10 lat spłaty kredyt będzie oprocentowany na 2 proc. plus marża banku, dzięki dopłatom rządowym. W czasie tych 10 lat obowiązywać będą raty malejące, co ma sprawić, że kredytobiorca szybciej spłaci kapitał.

▶️Po 10 latach oprocentowanie kredytu będzie liczone według „normalnej” stawki ustalonej w umowie kredytowej. Jednocześnie raty malejące zmienią się na raty równe (annuitetowe).

▶️Kredyt będzie dotyczył mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. Nie będzie też limitów cenowych jeżeli chodzi o cenę za 1mkw., zupełnie inaczej niż to było w poprzednich rozwiązaniach.