Porównywarki kredytowe, dlaczego warto zgłosić się do specjalisty -fakty?

Klienci uwielbiają możliwości jakie daje Internet. Obecnie nie brakuje osób, które chętnie korzystają z tego medium, aby porównać warunki ofert kredytów hipotecznych.

Patrząc z perspektywy lat, przytrafiło mi się pracować z klientami, którzy uzbrojeni w zapas podstawowej wiedzy z porównywarki byli przekonani, że najlepiej wiedzą, który bank ma najlepszy kredyt.

Tymczasem nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Jaki bank ma najlepszy kredyt”, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny.

Bank zanim zgodzi się pożyczyć nam pieniądze, przeanalizuje wiele czynników, sprawdzi m. in. naszą zdolność kredytową według własnych filtrów ryzyka . Nie bez znaczenia jest również terminowość spłaty kredytów w przeszłości.
Nawet najbardziej rozbudowana porównywarka nie jest w stanie wziąć pod uwagę tych indywidualnych czynników, a takie aspekty mają decydujący wpływ na ostateczne warunki kredytowe i na to, czy w ogóle otrzymamy kredyt.

Zdarza się, że w jednym banku w ogóle nie mamy szans na kredyt, a inna instytucja bez problemu kredytu nam udzieli.

Warto również pamiętać, że porównywarki mają możliwość kreowania wyniku poprzez zastosowanie odpowiednich filtrów, tym samym mogą wprowadzać nas w błąd np. jeśli porównywarka posortuje oferty tylko przez  pryzmat wysokości prowizji, pomijając inne koszty tj. odsetki, ubezpieczenie na życie, inne ubezpieczenia to ostatecznie nie dowiemy się, czy kredyt jest drogi, czy tani.

Jeśli bank dolicza dodatkowe koszty: ubezpieczenia pomostowego, ubezpieczenia niskiego wkładu, ubezpieczeń na życie czy od utraty pracy bądź operatu szacunkowego, rachunku bankowego oraz karty kredytowej – porównywarka nie wychwyci tego i nie ukaże w zestawieniu.

Warto również zdawać sobie sprawę, że często pojawiają się tam produkty, które nie zawsze będą dostępne dla wszystkich klientów określonego banku np. oferty private banking czy kredytu ekologicznego na zakup np. domów pasywnych czy energooszczędnych.

Z reguły porównywarki pokazują tylko oferty firm, z którymi współpracują, a to oznacza, że w porównywarkach nie znajdziemy wszystkich ofert dostępnych na rynku. Za to w każdej porównywarce znajdziemy oferty sponsorowane, bardziej widoczne, często usytuowane wyżej oraz banery reklamowe. Jednak największą wadą porównywarek kredytowych  jest to, że zamieszczane tam oferty po prostu nie są aktualne , zdarza się też , że przedstawiane tam dane są również bardzo nieprecyzyjne bądź nawet nieprawdziwe.

Banki przekazując dane do kalkulatorów przyjmują idealne założenia dot. wkładu własnego, zarobków – dlatego rzadko kiedy finalna oferta jest tak dobra, jak wynik prezentowany przez automat wyszukiwarki. |

Podsumowując powyższe rozważania-  znalezienie najkorzystniejszych warunków kredytu hipotecznego przy pomocy porównywarek jest obecnie bardzo trudne dlatego warto zgłosić się do specjalisty w tym obszarze, który mając do dyspozycji aktualne oferty i narzędzia będzie mógł przygotować i dobrać indywidualnie najkorzystniejszą ofertę.