Pierwsze mieszkanie bez podatku PCC od 31 sierpnia

Cena nabycia nieruchomości to nie jedyny koszt jaki należy pokryć kupując wymarzony dom lub mieszkanie. Musimy jeszcze pamiętać o dodatkowych kosztach np. związanych z uzyskaniem kredytu czy taksie notarialnej.

Jeśli kupujemy mieszkanie na rynku wtórnym, musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Wysokość tego podatku to 2 proc. rynkowej wartości zakupionej nieruchomości mieszkalnej.

Przykładowo dziś kupując mieszkanie za 500 tys. zł, fiskusowi trzeba zapłacić 10 tys. zł PCC.

Już od 31 sierpnia 2023 r. sytuacja ma się tu poprawić – przynajmniej dla osób kupujących pierwsze mieszkanie. Zgodnie z ustawą wchodzącą w życie właśnie tego dnia, zakup pierwszego mieszkania lub domu będzie zwolniony z PCC.

Warto zatem poczekać z finalizacją zakupu, bowiem w ten sposób można zaoszczędzić nawet 10-20 tys. zł (w zależności od wartości mieszkania), co jest istotnym wsparciem dla osób planujących własne lokum.

Likwidacja podatku PCC a Program Pierwsze Mieszkanie?.

Likwidacja podatku przy zakupie pierwszego mieszkania koresponduje z programem „Bezpieczny Kredyt 2%”. Oba nowe rozwiązania są kierowane właśnie do osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie.

Co ważne, osoby kupujące pierwsze mieszkanie mogą skorzystać z „Bezpiecznego Kredytu 2%” oraz połączyć go z programem gwarancji, który znany jest pod potoczną nazwą „kredytu bez wkładu własnego”.

Reakcje na nową ulgę podatkową są pozytywne, zarówno wśród młodych ludzi, którzy są zainteresowani zakupem swojego pierwszego mieszkania, jak i wśród ekspertów rynku nieruchomości.

Dodatkowo ulga wyrównuje szanse nabywców kupujących mieszkania zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym.

Jeżeli porównamy sytuację nabywców na rynku pierwotnym i wtórnym, to trudno nie zauważyć, że podatek PCC powodował większe obciążenie finansowe nabywców, którzy kupowali mieszkania z tzw. drugiej ręki.

Należy przy tym wspomnieć, że nowa ulga ma szansę nieco ożywić rynek mieszkaniowy, który w następstwie osłabionej akcji kredytowej banków przeżywał ostatnio trudne chwile.