Miasto 15 minutowe czyli jakie?

Miasto 15-minutowe to miasto kompaktowe, przyjazne do życia, w którym korzysta się z nowoczesnych technologii, aby było funkcjonalne, bezpieczne, ekologiczne i sprawne komunikacyjnie.

Koncepcja miasta 15-minutowego to wizja miasta, które zapewnia mieszkańcom możliwość realizacji wszystkich podstawowych potrzeb w 15 minut, najlepiej pieszo, ewentualnie rowerem. I to nie dla wygody, ale po to, by znacząco zmniejszyć liczbę podróży wykonywanych samochodami oraz ochronić miejskie tereny zielone przed zanieczyszczeniami.

Co to oznacza w praktyce? W pobliżu naszego domu powinny znajdować się wszystkie lokale usługowe, szkoła, przychodnia oraz przestrzeń do wypoczynku i rozrywki, a co najważniejsze miejsce pracy.

Bliskie sąsiedztwo usług, rozrywki i pracy przyczynia się ożywienia całej okolicy, skłania do spędzania większej ilości czasu poza domem, sprzyja aktywności sportowej, wzmacnia lokalne usługi i zachęca do pozostania w swojej dzielnicy.

Nie jest to nowy pomysł, ale powrót do naturalnego sposobu rozwoju miast – w latach 70′- 80′ każda dzielnica Warszawy była takim 15 – min. miastem. Mieszkając np. na Muranowie można było wogóle nie znać Mokotowa i vice versa.

Ostatnio ten model miasta przeżywa renesans. Burmistrzyni Paryża Anne Hidalgo przyjęła go nawet jako plan odnowy stolicy Francji po epidemii.

Koncepcja 15-minutowego miasta jest ciekawa, 15-minutowe osiedla mogą przyciągnąć tych, których w końcu zmęczy stanie w korkach. Miejmy jedynie nadzieję, że za mieszkanie w takim komforcie nie trzeba będzie płacić milionów…