Liczba mieszkań w Polsce na tle Europy.

Najnowszy raport „Deloitte Property Index 2021”pokazał, że polscy deweloperzy są niekwestionowanymi liderami w budowaniu nowych mieszkań.
W Polsce oddano w 2020 r. najwięcej mieszkań w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (5,79 mieszkania) – najwięcej w Europie. Dodano, że „Polska jest również w czołówce krajów z największą liczbą mieszkań na 1000 mieszkańców, których budowa rozpoczęła się w 2020 r. (5,85 mieszkania)”.
Jednocześnie w kategorii liczba mieszkań na 1000 mieszkańców Polska z wynikiem 392,9 znajduje się poniżej średniej europejskiej wynoszącej 435 mieszkań. Mniej lokali w stosunku do liczby mieszkańców mają jedynie uwzględniony też w raporcie Izrael (289,91) i Słowacja (381,52).
Statystyki dowodzą, że Polacy lubią kupować domy z rynku pierwotnego. Z danych Eurostatu, wynika że, Polska jest w czołówce krajów europejskich pod względem udziału rynku pierwotnego w ogólnej wartości sprzedanych nieruchomości.
W Polsce, inaczej jest w Europie Zachodniej, gdzie trend zakupu mieszkania na własność jest o wiele mniej popularny, wciąż dominuje chęć posiadania lokalu na własność. Znajdujemy się w tym aspekcie powyżej średniej europejskiej. Rynek ma więc wciąż duży potencjał rozwoju.