„Bezpieczny kredyt 2%” już działa!

W poniedziałek, 3 lipca pierwsze banki udostępniły klientom możliwość składania wniosków o „Bezpieczny kredyt 2%”.

Jednym z kluczowych założeń rządowego programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest zwiększenie dostępności kredytów hipotecznych, która bardzo mocno spadła ze względu na wzrost stóp procentowych i wynikający z tego spadek zdolności kredytowej. Młodzi, którzy nie mieli wysokich dochodów, nie byli w stanie uzyskać kredytu hipotecznego. Kredyt 2% może to zmienić. Sytuacja dzięki dopłatom do rat i uwzględnieniu stałej stopy powinna się jednak znacząco poprawić.

Ogólnie rzecz biorąc, program w obecnych warunkach jest bardzo atrakcyjny: dwa procent na 10 lat, stałe oprocentowanie, około 1000-1300 zł niższa rata niż przypadku standardowych kredytów.

Należy zauważyć, że „Bezpieczny kredyt 2%” działa również na rynku wtórnym, który daje większe szanse na okazyjny zakup mieszkania. Atutem mieszkań na rynku wtórnym jest też znacznie większy wybór niż na pierwotnym.

Co ważne, pierwsze mieszkanie kupowane na rynku wtórnym będzie zwolnione z PCC. Jeśli ktoś obecnie szuka mieszkania na rynku wtórnym w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i wstrzyma się z zakupem do końca sierpnia będzie mógł zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że „Bezpieczny kredyt 2%” można połączyć z programem Mieszkanie Bez Wkładu Własnego. Korzyścią z tego wynikającą będzie możliwość zakupu pierwszego mieszkania bez konieczności wnoszenia środków własnych.

Co prawda, w momencie połączenia obu programów nie będzie można skorzystać z tzw. spłaty rodzinnej będącej dodatkową korzyścią programu Mieszkanie Bez Wkładu , ale i tak ma to sens.

Ważna uwaga: jeśli skorzystasz z tego programu, przynajmniej przez okres tych 10 lat, czyli przez tyle, ile będą trwały rządowe dopłaty będziesz spłacać kredyt ze stopą stałą w ratach malejących.

To jest dość nietypowe, bo zdecydowanie częściej obecnie wybierane są kredyty z ratą równą. Pierwsze raty w kredycie o ratach malejących są najwyższe, więc zdolność kredytowa jest najmniejsza.

Szczęśliwie w „Bezpiecznym kredycie 2%” sprawę załatwiają dopłaty, które sprawiają, że zdolność kredytowa „odrasta”.

Z punktu widzenia kredytobiorcy oznacza to, że już od pierwszych miesięcy będzie ubywało nam kapitału. Dzięki temu, gdy okres dopłat się skończy, różnica między ratą z dofinansowaniem i bez nie będzie aż tak wysoka.

Kredyt hipoteczny 2% będzie się wielu osobom opłacał bardziej niż wynajem, gdyż rata w większości miast będzie niższa niż koszt wynajęcia mieszkania. Dla wielu młodych osób nowy program to szansa na wyjście z „poczekalni mieszkaniowej”.