A może jednak własny dom?

Wysokie ceny mieszkań powodują, że coraz więcej osób porzuca marzenie o posiadaniu własnego M. na rzecz wybudowania domu.
Od dłuższego czasu rośnie zainteresowanie działkami. Pandemia nakręciła sprzedaż działek budowlanych ale też, wymuszając ograniczenia w przemieszczaniu się, spowodowała renesans zainteresowania działkami rekreacyjnymi (i drugimi domami).

Perspektywa wygodnego domu pod miastem jest tym bardziej kusząca, że często opłaca się bardziej, niż zakup mieszkania.

Kupno działki możemy sfinansować za pomocą oszczędności lub zaciągnąć na ten cel kredyt hipoteczny.

Kredytem możemy swobodnie sfinansować nabycie działki budowlanej, problemy mogą pojawić się, jeśli jest to działka letniskowa, czy rekreacyjna jednak mając do dyspozycji cały rynek/wszystkie banki jesteśmy w stanie i na tego typu działki otrzymać finansowanie.

Osoba, która stara się o kredyt na kupno działki, musi przejść pozytywną weryfikację przez bank oraz posiadać wymagany wkład własny.
Warto wiedzieć, że kiedy chcemy uzyskać kredyt na budowę domu i posiadamy własną działkę, wówczas może być ona potraktowana jako wkład własny.

Kiedy mamy już działkę to możemy przejść do budowy domu.
W większości banków uzyskanie kredytu na zakup działki i budowę domu wiąże się z koniecznością zaciągnięcia dwóch kredytów. Zazwyczaj bowiem, starając się o kredyt na budowę domu musimy mieć już pozwolenie na budowę, a ten dokument możemy uzyskać jedynie, gdy jesteśmy właścicielem działki.
Dlatego banki zazwyczaj udzielają dwóch kredytów hipotecznych – jednego na zakup działki i drugiego na budowę domu. Możemy obydwa kredyty wziąć w tym samym banku lub zrefinansować kredyt na zakup działki i przenieść go do innego banku, który sfinansuje budowę z uwagi np. na korzystniejszą cenę.

W nielicznych bankach możliwe jest także uzyskanie za jednym razem kredytu hipotecznego na zakup działki i budowę domu.

A jak wygląda taka procedura?

Najpierw uruchamiane są środki na zakup działki, a po uzyskaniu pozwolenia na budowę domu następuje wypłata pozostałej części kredytu.