Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję …

W ubiegłą środę 6 października 2021 Rada Polityki Pieniężnej podniosła podstawową stopę procentową z 0,1 do 0,5 proc. To pierwsza zmiana poziomu stóp od maja zeszłego roku.

Polska jest 18. krajem, który podniósł stopy procentowe w tym roku.
Co ciekawe, choć rynek od pewnego czasu oczekiwał podwyżki stóp procentowych, to w wielu scenariuszach była ona uwzględniana później, niż faktycznie do niej doszło.

Przyzwyczailiśmy się do niskich stóp procentowych. Dlatego decyzja, jaką podjęła w środę RPP zabolała. Oznacza bowiem, że kredyt będzie droższy.

Konferencja prasowa prezesa NBP nie odpowiedziała jednoznacznie na pytanie, czy ostatnia podwyżka stóp jest początkiem cyklu podwyżek.

Część ekonomistów już teraz spodziewa się, że stopy procentowe ze względu na wysoką inflację będą nadal rosnąć, wyceniają że stopa referencyjna NBP wzrośnie w sumie o 1 proc. do końca 2022 r., a kolejne podwyżki mogą więc nastąpić jeszcze w tym roku jeśli projekcja inflacyjna będzie przewidywać dalszy wzrost inflacji.

Następne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się 3 listopada – poznamy wtedy główne założenia najnowszych projekcji inflacji i PKB.

Aktualizacja – w dniu 3 listopada 2021 decyzją RPP referencyjna stopa procentowa z 0,5 proc. została podwyższona aż do 1,25 proc.

Aktualizacja – w grudniu 2021 RPP ponownie podniosła stopy procentowe, aktualnie stopa referencyjna jest na poziomie 1,75%.

Aktualizacja – w dniu 4 stycznia 2022r RPP ponownie podniosła stopy procentowe, aktualna wartość stopy referencyjnej to  2,25%.