Faktoring – czyli środki finansowe na koncie zaraz po wystawieniu faktury.
Nie wiem czy wiesz, że jednym z głównych problemów dzisiejszych przedsiębiorców jest ryzyko wydłużających się terminów płatności kontrahentów. To może się odbić na problemach z płynnością.
Właśnie utrata płynności finansowej jest najczęstszą przyczyną upadłości wszelkiego rodzaju firm.
Sposobem na to aby uniknąć pułapki utraty płynności finansowej, jest skorzystanie z usługi finansowej, którą jest faktoring.
Jeśli wystawię fakturę, której termin płatności wynosi np. 30 dni, a pieniądze dostanę dopiero po dwóch-trzech miesiącach, to muszę mieć poduszkę finansową żeby zapłacić ZUS, PIT i VAT (dwa ostatnie – od dochodu, którego jeszcze nie mam). Firmy faktoringowe zajmują się dostarczaniem finansowania pomostowego, bym nie musiał iść do firmy pożyczkowej.
Faktoring to jedna z dynamicznie rozwijających się metod pomagających przedsiębiorcom w utrzymaniu płynności finansowej. Umożliwia szybkie finansowanie należności z odroczonym terminem płatności.
Do przeprowadzenia transakcji potrzebne są trzy strony: faktor (firma faktoringowa), faktorant (podmiot przedstawiający faktury do wykupu), dłużnik (podmiot, który ma zapłacić za towar lub usługę na podstawie wystawionej faktury).
Faktorant, chcąc szybciej odzyskać swoje należności, zwraca się do firmy faktoringowej. Po przedstawieniu jej faktur otrzymuje zaliczkę w wysokości na przykład 90 % wartości faktur. Ściągnięciem należności od dłużnika zajmuje się potem firma faktoringowa. Po odzyskaniu pieniędzy zwraca pozostałą część faktorantowi. Faktor za swoje usługi pobiera prowizję. Z reguły składa się ona z dwóch części: stałej kwoty, liczonej w procentach od wartości wykupionej faktury oraz kwoty zmiennej, zależnej od długości okresu finansowania.
Faktoring to rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku dużej części przedsiębiorców m.in.:
Niektóre firmy faktoringowe specjalizują się w finansowaniu faktur wystawianych przez jednoosobowe działalności gospodarcze, które mają krótki staż na rynku, stosunkowo niewielkie obroty i niską zdolność kredytową, więc trudno im uzyskać kredyt dla firm w banku. Usługi faktoringowe sprawdzą się także w przypadku start-upów.
Dzięki usłudze faktoringu:
Podsumowując, zawierając umowę faktoringu, dostawca nie tylko zapewnia sobie wygodne źródło finansowania, ale też uzyskuje wsparcie w procesie zarządzania należnościami.