Kredyt hipoteczny dla programisty – działalność na ryczałcie

Zmiany w podatkach w 2022 r. związane z tzw. “Polskim Ładem ” umożliwiły klientom prowadzącym działalność w branży IT zmianę formy opodatkowania. Stawka ryczałtu dla programistów została zmniejszona z 15% na 12%. Dodatkowo w zależności od zakresu realizowanych świadczeń zostały dedykowane dwie stawki:

· 12% stawka ryczałtu,

· 8,5% stawka ryczałtu.

W porównaniu ze skalą podatkową, gdzie mamy stawki 17 i 32% oraz podatkiem liniowym – 19%, ryczałt zyskał na atrakcyjności.

Wielu przedsiębiorców zdecydowało się więc zmienić dotychczasową formę opodatkowania – skalę podatkową czy podatek liniowy – właśnie na ryczałt. W przypadku działalności nie generujących znacznych kosztów uzyskania przychodu ryczałt jest po prostu bardziej opłacalny pod kątem podatkowym niż KPIR (książka przychodów i rozchodów).
Ryczałt wyróżnia się tym, że opodatkowany jest przychód, a nie dochód w działalności gospodarczej. Nie ma możliwości rozliczenia kosztów uzyskania przychodów.

Na rynku obowiązuje powszechne przekonanie, że zmiana formy opodatkowania może utrudnić zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

Pamiętaj, że bank to instytucja, której zależy na wypracowaniu zysku nie mniej niektóre banki oswoiły się już z tą formą opodatkowania i przychylniej podchodzą do sytuacji przedsiębiorców, którzy w wyniku modyfikacji systemu podatkowego zmienili formę opodatkowania na ryczałt. Nie byłoby w ich interesie, aby zablokować dużą grupę potencjalnych klientów, którzy statystycznie nie mają problemu ze spłatą zobowiązań, bo mają relatywnie wysokie dochody i działają w stabilnej branży.

Programista na ryczałcie jest coraz częściej rozumiany przez banki, jako przedsiębiorca z dobrymi przychodami, nie generujący kosztów.

Banki uważają programistów za bardzo dobrych klientów i chętnie udzielają im kredytów hipotecznych. W tym przypadku są w stanie przymknąć trochę oko na rodzaj zatrudnienia.

Dlatego nie martw się na zapas i sprawdź, jak do kredytu na ryczałcie podchodzą banki!.

Na rynku wyróżniają się 2 banki, w których do zdolności kredytowej uwzględnią nawet 80% przychodu. W niektórych zaś bankach, dochód jest uzależniony od stawki ryczałtu lub głównego PKD.

Co więcej należy pamiętać , że w przypadku branży IT klika banków na rynku policzy zdolność zdecydowanie lepiej niż w przypadku innych branży.

Niestety nadal podejście dość licznej części banków pozostawia jeszcze wiele do życzenia. Przyjmowany przez nich wskaźnik na średnim poziomie ~30% rocznego przychodu niestety pozbawia szans na uzyskanie jakiegokolwiek kredytu szczególnie w dobie wysokich stóp procentowych.

Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie nieruchomości tak ważne jest przygotowanie do tego procesu i rozeznanie wśród banków, by wiedzieć jaka jest szansa na pozytywną decyzję dla Twojego wniosku o kredyt hipoteczny.