Historia kredytowa a szansa na hipotekę?

Zacznijmy od podstaw – czym jest dokładnie historia kredytowa?

Jest to zbiór wszystkich danych, które BIK gromadzi na temat Twoich kredytów. Oznacza to, że znajdują się w nim informacje na temat zarówno spłacanych, jak i spłaconych już zobowiązań oraz ich terminowości.  Wśród sporej części społeczeństwa krąży jednak błędne przekonanie o tym, że całkowity brak historii kredytowej, stanowić może przeszkodę do uzyskania kredytu hipotecznego na zakup np mieszkania.

Banki analizują sytuację każdego z klientów w sposób kompletnie indywidualny i ta pozytywna historia może nieść korzystny wpływ na jakość – czyli wiarygodność klienta. Całkowity brak historii nie przekreśla jednak szansy na otrzymanie kredytu – oznacza to, że bank musi dokonać głębszej analizy zdolności na podstawie innych czynników.

Kiedy historia kredytowa staje się problematyczna? W momencie, w którym zbudowana została negatywna historia, a na koncie w BIKU znajdują się informacje np o braku spłat w terminie – bank może nie udzielić kredytu takiemu wnioskodawcy ze względu na zbyt spore ryzyko, które musiałby ponieść, jeśli dłużnik przestanie być wypłacalny. W przypadku, w którym jednak bank zdecyduje się na dokonanie transakcji istnieje spora szansa, że narzuci on znacznie wyższą marżę.