Doradca kredytowy, doradca finansowy a może ekspert kredytowy?

Szukasz kredytu hipotecznego na własną rękę?

Obecnie ze względu na rosnące ceny mieszkań, wiele osób rozważa kupno mieszkania na kredyt. Często zdarza się, że osoba, która nigdy wcześniej nie brała kredytu, sięga po „pierwszy lepszy” produkt. Niewiedza, brak czasu i doświadczenia mogą kosztować ją nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (taka może być różnica w całkowitych kosztach kredytu pomiędzy ofertą jednego banku względem drugiego).

Znalezienie odpowiadającego nam kredytu na atrakcyjnych warunkach często nie jest takie proste. Z pomocą zawodowca – czyli eksperta kredytowego prawdopodobieństwo nietrafionej decyzji można niemal całkowicie wyeliminować.

Doradca kredytowy, doradca finansowy a może ekspert kredytowy?

Przede wszystkim najpierw wyjaśnijmy sobie pojęcia: doradca kredytowy, doradca finansowy i ekspert kredytowy. Choć wiele osób uważa, że to synonimy, w rzeczywistości jest inaczej – są to oddzielne zawody.

Porządek w nazewnictwie wprowadziła ustawa z 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Wg zapisów Ustawy doradcą kredytowym lub finansowym może tytułować się osoba która, nie ma podpisanej umowy o pośrednictwie z żadnym bankiem i nie otrzymuje wynagrodzenia od banku, lecz płaci jej klient.
Jeśli zastanawiamy się, ile kosztują usługi doradcy kredytowego, musimy zdawać sobie sprawę
z tego, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – zależą one bowiem od warunków, które z nim ustalimy.

Za darmo można natomiast uzyskać pomoc od eksperta kredytowego. 

Zdecydowana większość osób, które pomagają w uzyskiwaniu kredytu hipotecznego i wcześniej mogły się nazywać doradcami, obecnie tytułuje się ekspertami kredytowymi. Potocznie Klienci nadal mówią „doradca”, ale oficjalnie nie powinno się używać tego określenia.

Wg Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) ponad 55% kredytów hipotecznych (wartościowo) sprzedanych w I kwartale 2021 r. zostało udzielonych z pomocą ekspertów kredytowych należących do ZFPF, co oznacza ogromny udział w rynku.
Firmy zrzeszone w ZFPF są zobowiązane do przestrzegania etyki i Kanonu Dobrych Praktyk oraz podlegają nadzorowi specjalnej Komisji.
To sprawia, że zdecydowanie warto skorzystać z usług eksperta kredytowego i coraz więcej klientów wybiera ten model współpracy.

Ekspert kredytowy jest pracownikiem firmy pośrednictwa finansowego, która to posiada podpisane umowy o współpracę z bankami udzielającymi kredytów. Ekspert nie pobiera opłat od swojego klienta – otrzymuje wynagrodzenie od banku, w którym zaciągniemy kredyt.
Nie powiększy to jednak kosztu kredytu. Klient nie otrzyma przez to droższej oferty – oferty są identyczne jak w banku. Ustawa zobowiązuje do poinformowania klienta o tym, z jakimi instytucjami ekspert współpracuje i jaką prowizję otrzymuje w zamian za oferowane produkty.

Ekspert kredytowy zajmuje się kompleksowo uzyskaniem finansowania, od oceny zdolności i wyboru optymalnej oferty poprzez nadzór nad procesem bankowym aż do uruchomienia środków na koncie.
Doskonale zna warunki i oferty instytucji, a także porównuje je ze sobą i zestawia.
Przede wszystkim pomoże nam zaoszczędzić cenny czas i pieniądze. Dzięki jego pomocy  skutecznie przebrniemy przez żmudne procedury, szybko i sprawnie skompletujemy niezbędne dokumenty. Wsparcie eksperta kredytowego może oznaczać również niższe koszty pozyskania kredytu. Profesjonalny ekspert posiada umiejętności negocjacyjne i stosowną wiedzę na temat przepisów bankowych, towarzyszących pozyskaniu kredytu. A to często przekłada się na odczuwalne dla portfela oszczędności.

Na koniec jeszcze jedna informacja – szukając dobrego eksperta kredytowego, warto uprzednio zweryfikować jego kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. Informacji na ten temat najlepiej szukać w Internecie, warto też zapytać o opinię znajomych.